Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca

8. mája si Slovens Červe kríž spolu s ďalšími 187 národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo svete pripomína Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

 

Po prvýkrát sa tento deň slávil na celom svete 8. mája 1948 na ročie narodenia Henryho Dunanta

zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier.

 

Každoročným podujatím k Svetovému dňu Červeného kríža a Červeného polmesiaca na Slovensku sú oslavy spojené s oceňovaním, ktoré sa konajú v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Slovens Červený kríž si tu tento rok 7. mája uctí vyznamenaniami 33 ocenených - bezpríspevkových darcov krvi, dobrovoľné ošetrovateľky, dobrovoľníkov SČK, dlhoročch partnerov a spolupracovníkov, ale aj profesionálnych zamestnancov.

 

Záštitu nad oslavami v roku 2013 prevzal predseda vlády SR Róbert Fico.

 

Slávnostného oceňovania sa zúčastňuje aj prvá dáma Slovenskej republiky a zároveň čestná prezidentka SČK pani Silvia Gašparovičová. Je dobrou tradíciou, že po ukončení slávnostného oceňovania, ocenených prijíma v Prezidentskom paláci prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič s manželkou.

 

Pri príležitosti Svetového a Červeného kríža a Červeného polmesiaca organizuje Slovens Červený kríž aj celoslovens verejnú zbierku Aj  málo je  veľa. Zbierka je podporená osvetovou stavou s rovnakým názvom, ktorá zachytáva široké spektrum činností Slovenského Červeného kríža ako aj pohľad do 150-ročnej histórie Červeného kríža vo svete. 3. 15. mája 2013 si návštevníci vo stavných priestoroch nákupného centra Eurovea budú môcť pozrieť autentic zábery zo života SČK. Zbierku však podporil aj renomovaný slovens fotograf Martin Črep, a to nafotením série autenticch vizuálov, ktoré  zachytáva  činnosť  SČK  a život  ľudí,  ktorým  reálne  SČK  pomáha. Jej celý výťok bude využitý na podporu aktivít v oblasti prvej pomoci, zdravotnej  chovy  a sociálnej činnosti.

Bližšie informácie nájdete na www.redcross.sk.

Zdroj: Slovenský červený kríž
Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left Október Cal Arrow Right
2021
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Novinky e-mailom
Partneri