V polovici októbra sa konal 12. ročník medzinárodnej konferencie o dobrovoľníctve v ČR

18.10.2013  |   Novinky, Podujatia

V pondelok a utorok 14. a 15. októbra ožilo Spoločenské centrum Soběslavska 12. ročníkom medzinárodnej konferencie o dobrovoľníctve, ktorú usporiadala Diakónia Roľnička spoločne s Národnou sieťou Zdravých miest ČR a HESTIA – Národným dobrovoľníckym centrom. Program otvoril muzikál Pomáda v prevedení klientov Roľničky a potom už počas obidvoch dní sledovalo viac než 90 účastníkov príspevky, filmy a prezentácie.

Prvý deň konferencie boli predstavené príklady dobrej praxe z miest a regiónov zapojených do projektu „ Dobrovoľníctvo a verejná služba v obci – ako na to?“, jedná sa o Soběslav, Prachatice, Vsetín, Opavu, Ústí nad Labem a kraj Vysočina, vrátane slovenského partnera C.A.R.D.O. – Národného dobrovoľníckeho centra. Projekt je zameraný na komunitné dobrovoľníctvo, ako nástroja na podporu sociálnej integrácie a podpory uplatnenia občanov na trhu práce prostredníctvom partnerstva občianskej, verejnej a komerčnej sféry na miestej aj regionálnej úrovni. Ciele tohto projektu predstavila zástupkyňa Národnej siete Zdravých miest ČR.

Druhý deň bola zahájená panelová diskusia, ktorá otvorila témy “Dobrovoľníctvo, občianske angažmá a politika” za účasti zástupkyne Dobrovoľníckeho centra Ústí nad Labem, volebnej manažérky Strany zelených a členky občianskeho združenia Zaostřeno na Desítku. Ďalej zazneli príklady podpory komunity zapojením firemných dobrovoľníkov – Nadačný fond Veolia a Nadácie Telefonica a taktiež ukážka zapojenia občanov do dobrovoľníckych akcií Agendy 21 podporovaných mestom Strakonice.

Ako príklad medzigeneračnej spolupráce predstavila HESTIA program „3G – 3 generácie“, postavenom na spolupráci dobrovoľníkov 50+ s deťmi a ich rodičmi, ktorým chýba babička a dedko, vrátane praktických skúseností dobrovoľníčky – kontakt s rodinou, jej očakávania, motivácie, pozitíva, ale aj limity, ktoré jej fungovanie v programe prináša. S rozvojom komunity úzko súvisiaci projekt  „Zapojme sa”, ktorého rovnomenný webový portál predstavil zástupca spoločnosti Antikomplex.

Na záver konferencie oboznámil zástupca MV ČR účastníkov so zmenami v zákone s ohľadom na nový občiansky zákonník, ktorý viac menej zasiahne do života nás všetkých. Účastníci konferencie sa taktiež zoznámili s dobrovoľníckym centrom Rolnička, kde už 20 rokov najmä študenti stredných škôl pomáhajú Rolničke aj ďalším miestnym organizáciám. V posledných rokoch sa k mladým dobrovoľníkom pridali aj seniorky z Klubu dobrovoľníkov v mestskej knihovne. Najnovšou aktivitou v Soběslave je spolupráca s Úradom práce pri vyhľadávaní nových dobrovoľníkov. Ďakujeme za výbornú spoluprácu mestu Soběslav, kultúrnemu domu mesta Soběslav, zamestnancom, klientom aj dobrovoľníkom Rolničky a všetkým ďalším, ktorí nás pri organizácii konferencie podporili.


PhDr. Jiří Tošner, HESTIA, o.s.

Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left September Cal Arrow Right
2021
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Novinky e-mailom
Partneri