Seminár „ Európska dimenzia dobrovoľníctva.“

18.05.2007  |   Novinky
Seminár sa uskutočnil na akademickej pôde Prešovskej univerzity v Prešove, v zasadačke dekana Filozofickej fakulty. Hlavnými iniciátorkami a organizátorkami tejto akcie boli PaeDr. Tatiana Matulayová, PhD – vedúca katedry sociálnej práce, pani Juliana Hajduková zo SAIA Prešov, n.o a PhDr. Marta Hanečáková, regionálna konzultantka Programu Mládež v akcii.

            Všetci zúčastnení sa v úvode predstavili a priblížili činnosť a ciele svojej organizácie, respektíve skúsenosti s dobrovoľníctvom. Forma vzájomných interakcií navodila priaznivú atmosféru. V takomto duchu sa niesli aj príspevky organizátoriek seminára. 

            PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD venovala viac pozornosti  teoretickým a vzdelávacím prvkom pri príprave organizácií a jej lídrov. Zdôraznila potrebu profesionalizovať lídrov dobrovoľníckych aktivít. Takisto účastníkom priblížila informácie o cieľoch dobrovoľníckeho programu, právach dobrovoľníka, taktike v dobrovoľníctve, oceňovaní, motivácii, ale aj bariérach pri práci s dobrovoľníkmi a osobné skúsenosti s dobrovoľníctvom v sociálnych službách.

            Pani Juliana Hajduková zo SAIA Prešov sa vo svojom príspevku zamerala na priblíženie informácii o Prešovskom dobrovoľníckom centre, jeho vzniku, finančnej podpore, budovanej databáze MVO, databáze dobrovoľníkov, informácie o projekte národného virtuálneho dobrovoľníckeho centra pod záštitou OZ CARDO a spustení virtuálnej stránky s výzvou o aktívny prístup k budovaniu tejto stránky a zasielaniu príspevkov z oblasti dobrovoľníctva. Zaujímavé boli aj informácie už o tradičnej akcii Trhu dobrovoľníckych príležitostí konaného každoročne v Prešove a organizovaného SAIou Prešov a výzva na návrhy nominácii najlepšieho dobrovoľníka do Krajského kola srdce na dlani.

            PhDr. Marta Hanečáková bola svojím bezprostredným prístupom, konkrétnymi príkladmi z praxe Európskej dobrovoľníckej služby (EDS) oživením seminára a akousi motiváciou pre všetkých ako odhodiť zábrany a pustiť sa do podobných akcii v rámci EDS. 

            Zúčastnení sa zhodli na tom, že akcie takéhoto zamerania sú nesmierne obohacujúce a prínosne a dohodli sa, že budú mať pokračovania - či už v podobe workshopov, školení manažmentu dobrovoľníkov, alebo konferencie za účasti zahraničných dobrovoľníkov v rámci EDS. Keďže efektívny rozvoj dobrovoľníctva na Slovensku  je determinovaný legislatívou, ktorá v tejto oblasti absentuje, ostáva otvorenou témou s veľkým otáznikom aj táto problematika.

Okrem živej diskusie, ktorá povzbudila k ďalším nápadom sa účastníci sa dohodli na realizácií týchto plánovaných aktivitách v roku 2007:

  1. Trh dobrovoľníckych príležitosti  a zároveň Deň otvorených dverí MVO Prešovského kraja.   Október 2007
  2. Krajské oceňovanie dobrovoľníkov, ktoré poznáme pod názvom „Krajské srdce na dlani 2007“ – nominácie zasielať do 15.novembra 2007
 Organizátori:  PU, FF a Inštitút edukológie a sociálnej práce

                        IUVENTA Bratislava

                       CVČ Stará Ľubovňa

                        SAIA Prešov, n.o.

Seminára sa zúčastnili aj členky OZ Žabky na prameni. Samozrejme, že sa na túto akciu vybrali so svojou kamerou, takže reportáž si môžete pozrieť na ich stránke www.zabky.sk, kde majú každý týždeň nové vysielanie svojej internetovej televízie.

Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left Marec Cal Arrow Right
2020
Po Ut St Št Pi So Ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Novinky e-mailom
Partneri