Na festivale Jeden svet sa predstaví aj špeciálna sekcia filmov o rozvojovej spolupráci

13.11.2013  |   Novinky, Podujatia

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty. Tento rok sa bude v termíne 21. - 26.11 konať už jeho 14. Ročník.

Prečo chudoba?

Tento rok je do programu zaradená aj špeciálna sekcia, ktorá sa venuje téme chudoby vo svete. K znižovaniu chudoby vo svete prispieva už 10 rokov aj Slovensko prostredníctvom programu rozvojovej pomoci SlovakAid.

V sekcii nájdete filmy z medzinárodnej kampane Why poverty?, ktoré hovoria  o príčinách chudoby vo svete a hľadajú odpovede na to, ako pomáhať. Takým je napríklad dokument Dajte nám peniazePamätáte si na to, ako po tom, čo Etiópiu postihol v 80. rokoch hladomor speváci Bob Geldof a Bono Vox zorganizovali obrovský charitatívny koncert? Režisér snímky sa vydal po stopách angažovaných svetových celebrít, vďaka ktorým (a najmä ich sláve ) získala do tej doby okrajová téma chudoba globálny rozmer. Nevyhýba sa však ani odvrátenej stránke tohto úspechu a tým je vytváranie stereotypného zobrazovania rozvojových krajín, ale tiež nutnosti robiť kompromisy a rokovať aj s autoritatívnym režimami.

Film Solárne mamy nás zavedie do odľahlej jordánskej dediny.  Snímka sleduje Rafeu a ďalšie ženy na inšpirujúcej, ale náročnej ceste k využitiu svojich schopností v oblasti využívania moderných solárnych technológií. Zápasia pritom s predsudkami, tradíciami patriarchálnej spoločnosti a nepochopením okolia.

Premietneme aj dva dokumenty - Prekliatie prírodných zdrojov a Zákon džungle, ktoré hovoria o drancovaní prírodných zdrojov v rozvojových krajinách nadnárodnými spoločnosťami. Ich záujmy zväčša nie sú v súlade s potrebami a právami domorodých obyvateľov.


Ďalšie filmy v sekcii:
Človek v AfganistaneJeans a MartóVzdelanie po čínsky

Festival prináša aj iné témy (ekológia, zdravý životný štýl, ľudské práva vo svete, a iné), program si môžete stiahnuť tu:
http://www.jedensvet.sk/sk/program


Nora Benakova
za festival Jeden svet

Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left September Cal Arrow Right
2021
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Novinky e-mailom
Partneri