Seniorské výmeny

18.06.2013  |   Novinky, Dobrovoľníctvo, Aktivity

V rámci projektu seniorskej výmeny „Dobrovoľníctvo - nový základ starého priateľstva“ podporovaného Európskou úniou cez program Grundtvig pôsobili 3 dobrovoľníčky z Českej republiky na Slovensku. V termíne od 28.mája do 17.júna tu seniorky vykonávali dobrovoľnícku činnosť v zariadení Hestia v Bratislave. Ich dobrovoľnícka práca spočívala napríklad v asistovaní pri terapiách s klientmi, či pomáhaní v zariadení. Súčasťou výmeny bolo aj trávenie spoločného času s klientami zariadenia. Slovenské dobrovoľníčky sa už v máji zúčastnili výmeny a pôsobili v Jedličkovom ústave v Prahe. Do projektu sa mohol zapojiť každý, kto mal chuť pomáhať a spĺňal vekovú hranicu nad 50 rokov. Ďalšia výmena seniorov- dobrovoľníkov medzi Prahou a Bratislavou sa uskutoční v septembri 2013.

Väčšina z nás sa po aktívnom produktívnom veku dožíva obdobia, kedy odchádza na dôchodok. To je zväčša čas, kedy ľudia nie len zvolnia, ale majú dostatok priestoru venovať sa rôznym aktivitám. Cieľom tohto projektu bolo podporiť aktivitu starších ľudí, umožniť im realizovať sa a byť prospešný aj pre druhých. Zároveň projekt podporuje dobrovoľníctvo seniorov v česko-slovenskom kultúrnom kontexte, ktorý má spoločné historické pozadie a umožňuje zapojiť sa bez jazykovej bariéry.

Takáto výmena obohacuje život jednotlivým seniorkám rôznym spôsobom. Napr. pani Jolana sa starala o svoju tažko chorú mamu a v tom čase nevedela presne ako by to malo byť. Po absolvovaní dobrovoľníckeho pobytu nabrala nové skúsenosti, vie na čo sa treba zamerať pri starostlivosti o starých ľudí a môže tak efektívnejšie pomáhať ostatným. Pekné spomienky má na čas kŕmenia klientov, kde na začiatku uzavretí a mlčanliví klienti po čase pookriali, usmiali sa, vyhľadávali očný kontakt aj ruku pohladili.

Pani Kristína hodnotí svoj pobyt tiež veľmi pozitívne: „Naučila som sa veľa vecí o práci so seniormi, zaujímavé boli terapie s klientmi, kde sme robili pamäťový tréning, rozvíjali zručnosti a tvorivosť. Inšpirácie z dobrovoľníckej činnosti v Hestii by som rada preniesla k nám do Charity v Hradci Králové.“

Pani Blanka rozmýšľala, čomu sa bude venovať na dôchodku a rozhodla sa pre dobrovoľnícku prácu. V Prahe je zapojená do programu náhradných babičiek pre malé deti a veľmi si to pochvaľuje. So seniormi predtým nemala veľa skúseností, avšak projekt „Dobrovoľníctvo - nový základ starého priateľstva“ sa jej zapáčil. Rozhodla sa preto zapojiť a vyskúšať si prácu aj so starými ľuďmi. Uvedomila si, že pri starostlivosti o klientov je veľmi dôležitá trpezlivosť a poskytnutie dostatočného času, aby sa mohli k veciam vyjadriť. Ľútosť nikomu nepomôže, podstatný je pozitívny prístup. „ Možnosť zapojiť sa do tohto projektu vnímam ako dar. To čo som sa tu naučila chcem uplatniť v praxi doma v rodine a plánujem dobrovoľne pomáhať seniorom aj v Prahe,“ dodala na záver.

Na projekte sa partnersky podieľali oz C.A.R.D.O. – Národné dobrovoľnícke centrum na Slovensku a organizácia Hestia – Národné dobrovoľnícke centrum v Českej republike. Projekt je financovaný z Európskej únie v rámci programu celoživotného vzdelávania Grundtvig – seniorské výmeny.

Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left August Cal Arrow Right
2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Novinky e-mailom
Partneri