4. ročník Dní dobrovoľníctva 2012 sa skončil

22.09.2012  |   Novinky, Dobrovoľníctvo, Aktivity

Bratislava, 22. september 2012 – Dni dobrovoľníctva 2012 sa skončili. Tisícky dobrovoľníkov po celom Slovensku sa zapojili do sociálnych, terapeutických, ekologických, tvorivých, ale aj manuálnych aktivít. Zmobilizovaní dobrovoľníci pomohli nezištne, bez nároku na finančnú odmenu, pretože cítili potrebu byť nápomocní tým, ktorí nemali v živote rovnaké šťastie či príležitosti.

V Bratislavskom kraji

Do podujatia sa zapojili aj ambasádori Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami 2012, ktorí sa angažovali ako dobrovoľníci v DSS Kaštieľ Stupava. Geriater Ladislav Hegyi spravil prednášku pracovníkom inštitúcie o zvláštnostiach chorôb v starobe a bývalá novinárka Kveta Škvarková realizovala rozhovory s účastníkmi podujatia, ktoré budú slúžiť ako podklad reportáže na stránku Európskeho roka 2012 www.er2012.gov.sk. Splnomocnenec vlády Filip Vagač v organizácii Nenápadní hrdinovia – Po stopách slobody a demokracie diskutoval v dome Quo vadis na spomenuté témy s rôznymi vekovými kategóriami.

Do celoslovenskej akcie Dni dobrovoľníctva 2012 sa zapojila v Bratislave aj Jana Žitňanská, poslankyňa NR SR (nezaradená), ktorá pomohla na Hviezdoslavovom námestí pri mapovaní bezbariérových a bariérových prístupov a vchodov do budov v Starom Meste. Starosta mestskej časti Lamač Peter Šramko a Miloš Moravčík, podpredseda KDH, pomohli pri maľovaní preliezok v Lamači.

Obyvateľov Domova Hestia v Dúbravke potešili herci Juraj Kemka a Lukáš Latinák najmä svojim nevšedným zmyslom pre humor a zážitkami z pracovného ako aj osobného života. V Domove dôchodcov Hestia n.o. v Bratislave neboli jedinými dobrovoľníkmi. Už po niekoľkýkrát manuálne pomohli aj pracovníci firmy Dell. Pohrabali lístie, umyli okná a pomohli pri starostlivosti o klientov domova. Ruku k dielu priložili aj študentky Pedagogickej a sociálnej akadémie v Bratislave.

V lužnom lese medzi bratislavským Starým a Prístavným mostom v sobotu 22. septembra 2012 dobrovoľníci zo združenia Zelená hliadka položili základy komunitného parku.

Do  bratislavskej ZOO pracovníci SPP a SPP distribúcia zavítali v sobotu 22. septembra 2012 v pracovnom oblečení a rozhodli sa skrášliť areál. Cieľom nebolo iba pomôcť, ale tiež sa dozvedieť čosi viac o jednotlivých druhoch zvierat umiestnených v Bratislavskej zoo.

Interaktívnou formou sa do Dní dobrovoľníctva mohla zapojiť aj širšia verejnosť na Primaciálnom námestí, kde neziskové, mimovládne a dobrovoľnícke organizácie prezentovali svoje aktivity.

V Trnavskom kraji pomáhali dobrovoľníci v Linaje

Marián Greksa, Zuzana Vačková a Veronika Gabčová – Lučeničová strávili Dni dobrovoľníctva 2012 v dedinke Borová pri Trnave, kde sa venovali práci s autistickými deťmi Nadácia Linaje.

Dobrovoľníci v Banskej Bystrici poslúžili klientom DOMU Božieho milosrdenstva

Dni dobrovoľníctva 2012 určite ostanú v pamäti klientov DOMU Božieho milosrdenstva. V zariadení, ktoré tvorí sociálno-zdravotnícky komplex, dobrovoľníci v piatok 21. septembra 2012 pomohli pri vychádzke s klientmi. Na čerstvom vzduchu si obyvatelia DOMU užili lúče slnka a strávili príjemný deň v spoločnosti dobrovoľníkov.

V Krupine pomáhali prevažne mladí dobrovoľníci

Centrum sociálnych služieb v Krupine so svojimi dobrovoľníkmi pracovalo v rámci Dní dobrovoľníctva 2012 najmä na vonkajšej úprave okolia Centra. Vyčistili trávnik, vyrobili drevené debničky na kvety a upravili okolie objektu. V interiéri centra dobrovoľníci poupratovali spoločné priestory a s klientmi denného stacionára podnikli viaceré terapeutické aktivity.

Viac ako 70 dobrovoľníkov počas Dní dobrovoľníctva 2012 nezaháľalo ani v Lučenci.

V Lučenci pomáhali dobrovoľníci v zariadení pre ľudí s mentálnym znevýhodnením na ulici J.D.Matejovie. Na tomto mieste pomohli dobrovoľníci predovšetkým s terénnymi úpravami.

O.z. Dlaň zaktivizovalo aj dobrovoľníkov, ktorí prišli pomôcť do Domova sociálnych služieb v Slatinke, kde bola náplňou ich práce úprava záhrady.

S podporou škôl SZŠ Lučenec a Pedagogickej a sociálnej akadémie Lučenec o.z. Dlaň zorganizovali aj masový pochod mestom. Cieľom bolo poukázať na zlé architektonické podmienky v meste, najmä na bariérové a neprispôsobené chodníky pre imobilných občanov a pre rodiny s malými deťmi, ktoré v meste žijú. Život na vozíčku si na chvíľu vyskúšala  aj primátorka mesta Lúčenec Alexandra Pivková.

Laci Strike si vybodkoval autobusovú zastávku

Rukávy si poriadne vysoko počas Dní dobrovoľníctva 2012 vyhrnuli aj Laci Strike s priateľmi v Handlovej. Vybodkovaná autobusová zastávka na Ulici 29. augusta bude Handlovčanom pripomínať práve Dni dobrovoľníctva 2012. Talentovaný a úspešný tanečník sa neostýchal ostať na podujatí dlhšie a svoje dobrovoľnícke, umelecké dielo dokončil v piatok 21.9.2012 až neskoro večer.

Dni dobrovoľníctva 2012 ukončili v sobotných podvečerných hodinách na Primaciálnom námestí v Bratislave výkonná riaditeľka C.A.R.D.O. Zuzana Vinklerová, ktorá ocenila prácu všetkých zapojených dobrovoľníkov a ambasádor Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami 2012 Jozef Mikloško, ktorý vyzdvihol prepojenie dobrovoľníctva a seniorstva a zapojenie starších ľudí do dobrovoľníckej práce počas podujatia.

Poďakovanie za finančnú, mediálnu a nezištnú pomoc a podporu Dní dobrovoľníctva 2012 patrí spoluorganizátorom, partnerom, no predovšetkým DOBROVOĽNÍKOM.

Zdroj: C.A.R.D.O.
Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left Január Cal Arrow Right
2022
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Novinky e-mailom
Partneri