Na festivale Jeden svet sa predstaví aj špeciálna sekcia filmov o rozvojovej spolupráci

13.11.2013  |   Novinky, Podujatia

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty. Tento rok sa bude v termíne 21. - 26.11 konať už jeho 14. Ročník.

Prečo chudoba?

Tento rok je do programu zaradená aj špeciálna sekcia, ktorá sa venuje téme chudoby vo svete. K znižovaniu chudoby vo svete prispieva už 10 rokov aj Slovensko prostredníctvom programu rozvojovej pomoci SlovakAid.

V sekcii nájdete filmy z medzinárodnej kampane Why poverty?, ktoré hovoria  o príčinách chudoby vo svete a hľadajú odpovede na to, ako pomáhať. Takým je napríklad dokument Dajte nám peniazePamätáte si na to, ako po tom, čo Etiópiu postihol v 80. rokoch hladomor speváci Bob Geldof a Bono Vox zorganizovali obrovský charitatívny koncert? Režisér snímky sa vydal po stopách angažovaných svetových celebrít, vďaka ktorým (a najmä ich sláve ) získala do tej doby okrajová téma chudoba globálny rozmer. Nevyhýba sa však ani odvrátenej stránke tohto úspechu a tým je vytváranie stereotypného zobrazovania rozvojových krajín, ale tiež nutnosti robiť kompromisy a rokovať aj s autoritatívnym režimami.

Film Solárne mamy nás zavedie do odľahlej jordánskej dediny.  Snímka sleduje Rafeu a ďalšie ženy na inšpirujúcej, ale náročnej ceste k využitiu svojich schopností v oblasti využívania moderných solárnych technológií. Zápasia pritom s predsudkami, tradíciami patriarchálnej spoločnosti a nepochopením okolia.

Premietneme aj dva dokumenty - Prekliatie prírodných zdrojov a Zákon džungle, ktoré hovoria o drancovaní prírodných zdrojov v rozvojových krajinách nadnárodnými spoločnosťami. Ich záujmy zväčša nie sú v súlade s potrebami a právami domorodých obyvateľov.


Ďalšie filmy v sekcii:
Človek v AfganistaneJeans a MartóVzdelanie po čínsky

Festival prináša aj iné témy (ekológia, zdravý životný štýl, ľudské práva vo svete, a iné), program si môžete stiahnuť tu:
http://www.jedensvet.sk/sk/program


Nora Benakova
za festival Jeden svet

Stránku prevádzkuje
www.Cardo.Eu
Najbližšie akcie Všetky
Cal Arrow Left Január Cal Arrow Right
2022
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Novinky e-mailom
Partneri